İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 97. Yılı Kutlandı
İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 97. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü sebebiyle Selçuk Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenen programa Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Selçuk İlçe Emniyet Müdürü Adem Köpük, Selçuk İlçe Milli Eğitim Müdürü Cezayir Bilekli, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü M. Veysel Badem, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra programda bir konuşma yapan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı; “Bir ulusun olmazsa olmazları arasında yer olan milli marşın önemini dünya içerisinde Türk milletinden daha iyi idrak eden ve kendi marşını bu kadar içselleştiren başka bir millet olamaz. Çünkü İstiklal Marşı’nın Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmasının ardında bir destan vardır. Bu destan, öyle bir destandır ki; bu milletin kanlarıyla yazılmıştır. Dolayısıyla bizim için İstiklal Marşı sadece bir marş değil; büyük manevi değeri olan bağımsızlık sembollerimizden bir tanesidir” dedi.
İstiklal Marşı’nın Türk milletinin kurtuluş mücadelesini çok iyi bir şekilde anlattığının altını çizen Başkan Bakıcı; “Mehmet Akif’in de dediği gibi Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın. Biz Mustafa Kemal’in “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözünü ilke edinmiş bir milletiz. İyiki bu vatan var; iyiki bu vatanın üzerinde bizler yaşıyoruz. Bu vatanı bizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Gelecek nesillere eğitimciler olarak İstiklal Marşı ruhunu vermek zorundayız” diyerek sözlerini noktaladı.
Başkan Bakıcı’nın konuşmasından sonra Selçuk İlçe Milli Eğitim Müdürü Cezayir Bilekli de günün anlam ve önemiyle bir konuşma yaptı. Cezayir Bilekli yaptığı konuşmada "Ulusal bağımsızlığımızın sembollerinden biri olan İstiklal Marşımız´ın kabulünün 97. Yıl dönümünde başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; bu vatan uğruna hayatını ortaya koymuş tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz" dedi.Yapılan konuşmalardan sonra İstiklal Marşı ve Şairi Mehmet Akif Ersoy’un hatırasına düzenlenen resim şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.
Selçuk Şehit Polis Demet Sezen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Erkan Aslan’ın yazıp yönettiği, Hakan Akay ve İsmet Zeynep Uyar’ın danışmanlığını yaptığı “Bir Destan, Bir Millet” adlı oyun izlendi. İstiklal Marşı’nın on kıtası ve her kıtanın taşıdığı anlama göre canlandırmaların yapıldığı oyun zengin ışık ve ses efektleriyle de görsel bir şölene dönüştü. Bilge Kaan, Şeyh Edebali ve kurtuluş mücadelesi için yaşlarını düşünmeden seferber olan Galatasaray Lisesi öğrencilerinin hikayesi anlatıldığı oyun izleyenlere duygulandırdı.